Monthly Shaarli

All links of one month in a single page.

August, 2022

CestovatelskéNovinky.cz

Je známo, že Češi cestování miluji. Letní dovolená u moře se již před několika dekádami stala nedílnou součástí prázdninových měsíců většiny českých párů, rodin i jednotlivců. Dovolená je pro většinu z nás vítaným způsobem, jak alespoň na pár dní uniknout od všedních starostí a užít si příjemný a zasloužený čas volna a odpočinku. Dovolená, strávená u moře, je pak mezi většinou turistů synonymem, jak si během léta odpočinout.

Češi jsou ohledně cestování poměrně konzervativní. Rádi se vrací do míst, kde už někdy v minulosti byli, ze kterých se vrátili spokojeni a o nichž už ví, co mohou očekávat. Cestovatelské preference se sice v dlouhodobějším horizontu mění. Ovšem v rámci několika let se žebříček zemí, kam Češi cestuji na dovolenou nejraději, obvykle nijak zásadně nemění.

Na samostatnou kapitolu by vydalo cestování vlastním vozem. Požadavek cestovat po vlastní ose ovšem poněkud limituje destinace, které je možné navštívit. Takový žebříček pak zcela nevypovídá o preferencích českých turistů. Pokud ale vezmeme v potaz i leteckou přepravu, pak se množina destinací, kde mohou Češi prožít svou letní dovolenou, značně rozšiřuje.

Jednoznačně nejoblíbenější destinaci mezi českými turisty pro letecké zájezdy k moři je Řecko. Stovky nejrůznějších letovisek, situovaných jak na řecké pevnině, tak také na oblíbených řeckých ostrovech, lákají k prožití příjemné letní dovolené. K nejpopulárnějším destinacím na řecké pevnině patří poloostrov Chalkidiki a Olympská riviéra. Z ostrovů jsou pak nejoblíbenějšími Kréta, Rhodos, Korfu, Zakynthos a Kos.

Druhou nejoblíbenější destinaci mezi českými turisty je Egypt. Letoviska na pobřeží Rudého moře patří k vyhledávaným dovolenkových destinací především kvůli stálému slunečnému počasí, průzračně čistému moři a bohatému podmořskému životu. Egypt se na výsluní popularity hřeje též z důvodu příznivých cen za služby, odpovídajících evropským standardům.

Velké oblibě se mezi českými turisty těší i Bulharsko. Tato tradiční destinace, jež byla takřka celou druhou polovinu minulého století jednou z mála možností, kam se dalo cestovat na dovolenou k moři, neztratila mezi českými turisty na atraktivitě ani v současnosti. Příznivé ceny, nově zrekonstruované hotely a relativní blízkost k České republice jsou hlavními lákadly Bulharska z pohledu českého turisty.

K dalším populárním destinacím pro letní dovolenou patří Španělsko. A zejména jeho ostrovy. Češi si oblíbili jak Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu, tak i Baleárské ostrovy ve Středomoří. K dalším populárním destinacím se pak řadí Turecko na pomezí Evropy a Asie. A zmínit je třeba i Tunisko. Letecká doprava zkrátka Čechům otevřela široké možnosti, kde prožít v létě příjemnou dovolenou u moře.